A Kistarcsai Kulturális Egyesület 2001-ben kezdte kiépíteni nemzetközi kapcsolatait, minek eredményeképpen bekerült az európai vérkeringésbe. Az egyesület évente több külföldi meghívásnak tesz eleget, és maga is szervez nemzetközi programokat.
2008-ban – egy görög szervezet ajánlatát elfogadva – hozzáfogtak egy felnőttképzési projekt megvalósításához, melynek témája az európai kerámia és mozaik volt. A 2009-ben beadott pályázat még eredménytelen volt, de a következő évben kisebb módosításokkal újra beadott kérelmet támogatta az Európai Unió, így hozzá lehetett fogni a megvalósításhoz. (További képek az avatásról a mozaikra kattintva tekinthetők meg.)
A felnőtteknek szóló kerámia- és mozaikkészítő tanfolyamokra szép számmal jelentkeztek az érdeklődők, de végül öt kerámiás, és hat mozaikos tanulóval indultak a kurzusok. A képzések sikerét mutatja, hogy a tanulók a 2011-es Kistarcsai Napokon már kiállításon mutatták be a maguk készítette darabokat. A látogatók elismerő nyilatkozatai újabb lendületet adtak nekik a tanuláshoz, és a tanfolyamok végeztével is együtt maradtak a csoportok.
Az elsajátított ismeretek gyümölcsöztetése érdekében az egyesület elhatározta, hogy köztéri alkotásokkal fogják díszíteni Kistarcsát.
A potenciális helyszínek kiválasztását követően elkészültek a tervek, melyeket Kistarcsa Város Önkormányzata valamint a Képző- és Iparművészeti Lektorátus is jóváhagyott.
A 3,5 m átmérőjű mozaikot a Szent Imre térre szánták. A művészeti bíráló bizottság megjegyezte, hogy a tér állapota nem méltó a tervezett alkotáshoz, a környezetet is rendbe kell hozni. Ehhez az önkormányzat 500 000 Ft támogatást ígért – amit később megtoldott a járdához szükséges térkő és a szegélykő biztosításával.
A kőmozaik apró részekből álló egységeinek összerakása 2012 szeptemberében kezdődött. A volt tanulók eleinte minden szombaton, később hetente több alkalommal is találkoztak, és végezték az aprólékos illesztgetését. Idővel – amikor már az összeállításhoz szükséges járulékos munkákra került sor – az egyesület több tagja is besegített.
Közben a téren is megkezdődtek a munkálatok – térkő lerakása, a szobor felújítása, világítás kiépítése. Látva a jelentős változásokat, Surányi Márta, a Pestor Kft. vezetője felajánlotta a tér szélén álló híd lecserélését, és virágok kiültetését.
A munkálatokat a Coll-Stock Kft, a Pet-Tom Kft, a Varga és Fiai Kft., a Kalmár Állvány Kft., valamint a Muskátli Virágcenter végezte – mindegyikük támogatással is hozzájárulva a tér megújulásához, ami elmondható a Nagytarcsai Vagyonkezelő Kft-ről is. A tér végleges kialakítása során is közreműködött az egyesület számos tagja.
Ez a köztéri mozaik több szempontból is egyedülálló a maga nemében. Mivel ilyen alkotás még sehol nem született, a megvalósítás során rengeteg előre nem látott feladat merült fel, melyek abszolválása újszerű megoldásokhoz vezetett. Más tekintetben rendkívüli az a tény, hogy egy ilyen nagy jelentőségű műalkotást egy közösség tagjai önkéntes munkával hoztak létre. Közel egy éves szabadidejük feláldozásával, kitartó lelkesedéssel, családtagjaik megértésével és támogatásával végezték ezt a munkát.
A tervet a tanfolyam oktatója, Puskás Éva készítette, és ugyancsak ő vezette a kivitelezést is. Az alkotók pedig: Aszódi Gábor, Érsekiné Tömösközi Irén, Pollák Zsuzsanna, Rapai Anikó, Szűcsné Kaposvári Beáta és Tolnai Katalin. Köszönjük mindannyiuknak, hogy áldozatos munkájukkal egy szép, és igen értékes műalkotással gazdagították Kistarcsa egyik legforgalmasabb közterületét.
KF