Elmúlás vagy az új élet előkészítése?
A napsütéses, meleg nyári napok után, amikor nagy örömmel és vidámsággal voltunk kint a szabadban, megbetegedések nélkül, szép fokozatosan beköszöntött az ősz, a maga kettősségével.
Kinek mit hozott az ősz? Van, akinek a munka elkezdését, van, akinek a termények begyűjtésének az idejét, a színkavalkádos természeti képek csodálatát, de bizony olyan is van, akinek a szomorúság, az elmúlás tényére való emlékezést hozta meg a borongós időszak. Ahányan vagyunk, annyiféle módon ragadjuk meg és éljük meg ennek az évszaknak a részleteit és mélységeit. És ez így is van rendjén. Mert emberek vagyunk, a hangulatokra, érzésekre fogékony lények.
Egy dolgot azonban nem szabad elfelejtenünk: a Jóisten úgy alkotott meg minket, hogy képesek legyünk odafigyelni önmagunkra, ugyanakkor képesek legyünk a környezetünk felé jelzéseket is adni arról, hogy mi van a szívünkben, lelkünkben. Nem utolsó sorban egy jó szívet is adott nekünk, hogy észre tudjuk venni, ha valaki a környezetünkben szükséget szenved nemcsak fizikailag, de lelkileg is.
Miért fontos mindez? Mert, ha figyelünk önmagunkra és egymásra, akkor nemcsak az ősz szépségeinek tudunk együtt örülni, hanem a szomorúságainkat, céltalanságainkat és betegségeinket együtt hordozva megtapasztalhatjuk, hogy milyen jó, ha az ember nincsen egyedül. Mert nem jó az embernek egyedül lenni. (Ter 2,18)
Mire érdemes figyelnünk az ősz megérkezésével? Mivel a napsütéses órák száma egyre csökken, eluralkodhatnak rajtunk az alábbi depressziós tünetek:
• reményvesztettség
• ingerlékenység
• csökkent energiaszint
• szociális elszigetelődés, társas kapcsolatok elhanyagolása
• aluszékonyság, fokozott alvásigény
• érdeklődési kedv elvesztése az addig kedvelt dolgok iránt
• étkezési szokások megváltozása, éhség a szénhidrátokban gazdag ételek iránt
• súlygyarapodás
• koncentrálási és döntéshozatali nehézség
Ha a fönti tüneteket észleljük magunkon vagy egymáson, engedjük a vészjelzőinket zakatolni, hogy időben tudjunk védekezni a komolyabb depressziós tünetek ellen.
Az életmódváltás segíthet
Sajnos a mai világnak az alapbeállítódása, hogy ha bármi nehézségünk adódik, rögtön a gyógyszerekkel és orvosokkal próbálnak összekapcsolni bennünket. Igazi probléma csak akkor van, ha mindeközben nekünk eszünkbe sem jut, hogy esetleg másként is lehetne. Lássuk be, a gyors megoldások nem minden esetben nyújtanak hosszú távú biztonságot. Nem egyszer voltam szemtanúja olyan eseménynek, amikor egy halálesetnél a hozzátartozót perceken belül benyugtatózták, csak ne sírjon a folyosón. Jaj, csak nehogy valakiben nehéz érzéseket indítson el egy síró ember látványa! De hát mikor sírjunk, ha nem egy közeli hozzátartozónk elvesztésekor? A könny meg amúgy is könnyíti a lelket. A Prédikátor könyvében is olvashatjuk, hogy: „Ideje van a sírásnak és ideje a nevetésnek.” (Préd 3,4)
Ha a régi természetes gyógyítási módokat fölfedezzük, lehetséges, hogy a magunk és egymás orvosai is lehetünk. És itt nem a gyógyszeres ellenérzésekről van szó, félreértés ne essék, pusztán arról, hogy nem mindenre a legjobb orvosság „a pirula”. Maria Treben, „Egészség Isten patikájából” c. könyvében például rengeteg olyan természetes gyógymódról olvashatunk, melyek segítségével az egészségi állapotunkat visszaállíthatjuk. A lelki életünk egyensúlyának visszaállítása érdekében szintén léteznek olyan egyszerű módszerek, melyekkel rengeteget javíthatunk a közérzetünkön.
Íme, néhány példa:
• Az ablak előtti fákat, árnyékot okozó tárgyakat távolítsuk el, melyek elfogják a fényt és próbáljunk meg minél közelebb ülni az ablakhoz, hogy közel legyünk a napfényhez. Mert, ha szembe fordulunk a nappal, az árnyék mögénk kerül!
• Minél több időt töltsünk a friss levegőn, sétáljunk nagyokat, vagy csak üldögéljünk a padon és szívjuk magunkba a napfényt! Még a felhős napokon is sokat segít, ha a természetes fényen tartózkodunk, különösen az ébredés utáni órákban.
• Tornázzunk, mozogjunk rendszeresen! A fizikai aktivitás csökkenti a stresszt és az ingerlékenységet. Ha elég fittnek érezzük magunkat, az növeli az önbizalmat, erősíti az énképet, így a hangulatunkra is jó hatással van.
• Pihenjünk sokat, étkezzünk egészségesen: a sok zöldség és gyümölcs frissít és a szervezetből kitisztítja a méreganyagokat.
• Járjunk társaságba, közösségbe! Amikor az ember lehangolt, nehezére eshet mások elviselése, ám próbáljuk meg élvezni a többiek társaságát! Támogatást, vigaszt nyújthatnak, valamint sokat javíthatnak a hangulatunkon. Jól emlékszem, gyerekkoromban a nénik és bácsik órákon keresztül üldögéltek a kerítés előtti padokon és miközben hosszasan sütötte őket a nap, jól kibeszélték, megvitatták egymással az élet dolgait. Igazi testi és lelki gyógyuláson mentek keresztül, anélkül, hogy észrevették volna. Akkoriban ez természetes volt. Ma tudatosan kell megteremtenünk ezeket a „helyeket”. Érdemes keresnünk ezeket az alkalmakat! Plébániánkon is elég sok lehetőség van, érdeklődjünk, keressük egymás társaságát!
Egyszerűen fogalmazva: legyünk sokat a napfényben és fedezzük fel az őszinte kapcsolatainkat, melyekből gyakran töltekezhetünk, hogy az ősz örömteli oldalát is megélhessük.
Egy dolgot viszont nem szabad szem elől tévesztenünk: az ősz ambivalenciájában nagyon mélyen benne rejlik a nagyhét misztériuma is: nincsen feltámadás nagypéntek nélkül. Tehát ebben a szomorkás időszakban az is erőt adhat, hogy tudjuk, hamarosan közeledik az advent, utána pedig a karácsony. Minden alagút végén ott van a fény, támogassuk egymást, hogy mindannyian hinni tudjunk abban, hogy az ősznek is van értelme.
Gergely Márta, híres írónk, egyik gondolata jutott eszembe, amit záró gondolatként szeretnék megosztani: „Ősz és tél után tavasz következik, akkor is, ha semmit sem tesz az ember, csak vár…”
Bálint Brigitta lelkigondozó