Ferenc pápa december 8-án nyitotta meg az Irgalmasság rendkívüli szentévét. A kórházban az önkéntesekkel együtt évek óta osztogatjuk az Irgalmas Jézus szentképet, ami általában megnyitja a beteg emberek szívét.
Október végén egy olyan gondolat érlelődött meg bennünk és maradt mélyen a lelkünkben, hogy az Irgalmasság rendkívüli Szentévének a megnyitása egy nagy lehetőség: tarthatnánk ebből az alkalomból egy 24 órás szentségimádást a kórház falai között. Amikor ezt az elképzelésünket a kórház vezetősége elé terjesztettük, a menedzsment igent mondott kérésünkre és nagyon komoly támogatásáról tett tanúságot.
Megható üzenet volt számunkra, hogy a terem lefoglalására nem volt más szabad két nap egymás után, csak a december 7-e és 8-a, ami az Irgalmasság éve megnyitásának vigíliája. Ekkor már nem volt kérdés, hogy ez nem a mi saját lelkigondozói ötletünk, hanem egy jóval mélyebb indítványozás. Ha egy kicsit visszatekintünk a kórház életére, volt már hasonló, amikor az 1980-as években dr. Gémesi György és Gulyka József isaszegi plébános kezdeményezésére, engedélyezték a szentmise bemutatását szombatonként, ami azóta is töretlenül működik a környékbeli papság és Jász János és Terike hűséges szolgálata által.
Fontos volt számunkra, hogy a környék plébániái is csatlakozzanak ehhez a kezdeményezéshez. A plébános atyáknak elmondtuk vágyunkat és a körvonalát annak, ahogyan mi ezt elképzeltük. Az atyák is mindenhol tárt karokkal fogadták a szentségimádás gondolatát. Elmondták javaslataikat és azok a közösségek, akik a két munkanapon szabaddá tudták magukat tenni, jelezték, hogy egymást beosztva jönnek imádkozni az Oltáriszentség előtt. Őszintén elmondhatjuk, hogy a 24 órának a beosztása úgy kialakult, hogy nagyobb emberi erőlködésre nem volt szükség, időnként csak megálltunk és hálálkodtunk, hogy mennyire szépen körvonalazódik és összeáll minden egyes apró részlet. Az utolsó héten minden osztály bejárati ajtajára kikerült a 24 órás beosztás és mellé egy pársoros ismertető arról, hogy mi is a szentségimádás, azért, hogy mindenkinek legyen ideje tájékozódni és felkészülni erre a szép napra. Utolsó napon minden beteg kézbe kapta az órabeosztást, hogy ha máshogyan nem is, de lelkileg és gondolatban legalább be tudjon kapcsolódni ebbe a folyamatba. Ekkor osztottuk ki a betegeknek és a dolgozóknak az imakérő kis lapocskákat is, amire ráírhatták kéréseiket, vágyaikat is. Meglepetésünkre a dolgozók közül is rengetegen írták fel vágyaikat, kéréseiket ezekre a lapokra. Ezek egy dobozba kerültek és felajánláskor ott voltak az oltár mellett.
A szentségimádási alkalommal kapcsolatos legfontosabb vágyak bennünk a következők voltak:
• a kórházi személyzetet és a betegeket valahogyan megszólíthassuk és valamilyen „nyelvezettel” elérhessünk hozzájuk is az örömhírrel: Isten irgalmas és mindenkinek megbocsát,
• a kórház intézményét a környék közösségei által jól beimádkozzuk, hogy kápolna hiányában ugyan, de mégis egy kis megszentelt tér részlet lehessen azoknak, akik oda gyógyulni és dolgozni járnak,
• tudatosítani az emberekben azt, hogy a betegségben a szeretet és az összetartozás a legfontosabb, nem a szenvedés és a keresztnek a kiemelése.
December 7-én reggel, amikor dr. Trombitás Zoltán főigazgató és dr. Faragó Artúr kórházlelkész közösen megnyitották a 24 órás szentségimádást, akkor mindketten kihangsúlyozták, hogy a testet és a lelket együtt kell gyógyítanunk, ugyanakkor a gyógyító személyzetnek is fontos tudatosítani, hogy csak összedolgozva érhetjük el, hogy a beteg felépüljön. A szentmisén a kórház dolgozói és a betegeken kívül részt vettek olyanok is, akik a környékről be tudtak jönni. A szentmisén a gödöllői Szent Imre Katolikus Általános Iskola gyermekkórusa szolgált, Dohanics Adrienn vezetésével, angyali hangjukkal emelve fel a hívek lelkét Istenhez. Mise végén Artúr atya helyezte ki és tömjénezte meg az Oltáriszentséget.
A nyitó szentmise után minden órának volt egy egyedi és meghitt légköre, ugyanakkor az óráknak voltak külön szándékai is. A kórházi osztályok, a dolgozók is beírták magukat, hogy őértük mikor imádkozzunk. Elég sokan ezekben az órákban le is tudtak jönni, velünk együtt imádkozni és egy kicsit megpihenni Jézus közelében. Mivel a kórház olyan időszakban épült, amikor Isten létét intézményesen megkérdőjelezték, ezért kórházi kápolna hiányában a nagy tanácsterem adott otthont erre az időszakra az Úr Jézusnak. Próbáltuk a termet úgy kialakítani, hogy legyen egy kis „előszoba” rész, ahová könnyedén meg lehet érkezni, át lehet hangolódni a kinti rohanó ritmus után. Ebbe a „bemosakodó” térbe elhelyeztünk az asztalokra sok szép imát és gondolatot. Ide raktuk azt a kis dobozt is, amelybe kéréseket, imaszándékokat lehetett bedobni, mellé egy emlékfüzetet, hogy a végén írhasson bele, akiben megfogalmazódott és kikívánkozott valami. Ha valakinek ebben a térben sikerült megérkeznie, lecsöndesednie, akkor békésen átsétálhatott az Oltáriszentség elé.
Hála Istennek nagyon sokan éltek a lehetőséggel a kórházi személyzet és a betegek közül is, ugyanakkor a szolgálattevők is úgy távoztak, hogy tele voltak örömmel és hálával. Örültek, hogy jöhettek és ők is tehettek valamit azért, hogy Isten irgalmassága tapasztalhatóvá váljék a világban.
A kedd délelőtti záró szentmisére zsúfolásig megtelt a Flór Ferenc terem. A szentmisét Balogh P. Piusz Opræm kormányzó perjel, Gulyka József isaszegi esperes, prépost atya és Görbe József kistarcsai-csömöri plébános tartották. A szentmisén a premontrei szkóla énekelt, Kocsis Csaba vezetésével.
Mire az egész ünnepség a végére ért és megkaptuk az áldást, mindannyian ölelkezve és könnyek között szorongattuk egymás kezét, annyira meghatódtunk ettől a két naptól.
Szentségimádás utáni napokban annyi sok pozitív megerősítést kaptunk a vezetőségtől, a dolgozóktól és a betegektől is, hogy az leírhatatlan. A vezetőség évente szeretne ugyanilyen alkalmat, mi egyelőre imában várjuk, hogy hogyan is legyen a továbbiakban.
Az Olvasó újság előző számában nagy szeretettel hívtalak Titeket, kedves Testvérek, hogy gyertek és imádkozzunk együtt ebben a 24 órában. Fontosnak éreztem, hogy az a lelkületünk, ami az Oltáriszentség körül Krisztusi közösséggé formál bennünket, a kórházban is elkezdjen munkálkodni. Vágytam arra, hogy azzal a szeretettel és összetartozással létezhessünk kórházunkban is, mint a templomban az oltár körül szoktunk egymás szemébe nézni. Igazán meg sem tudom fogalmazni, hogy mi is történt abban a 24 órában. Talán a „Király vagy, Jézus király” ének fejezi ki legjobban, hogy ki lett a lelkek vezetője az intézményben. A környék plébániái és közösségei is mind jelen voltak, örömmel szolgáltak és meghatottan távoztak. A mi kistarcsai közösségünk pedig folyamatosan jelen volt. Minden órában legalább két-három kistarcsai testvér imádta az Urat. Megható és örömteli kedves testvérek, ahogyan oda ajándékoztátok magatokat, és ahogyan imáitok által is áldott hellyé nyilvánítottátok azt a helyet, ahol szintén nincsen hét, hogy beteg kistarcsai testvérünkkel ne találkoznék. Higgyétek el, hogy ha egy beimádkozott térbe megyünk gyógyulni, akkor nem félelemmel fogjuk az ott eltöltött napokat megélni, és ha dolgozni megyünk, se égünk ki, hanem maximum kicsit elfáradunk a nap végére. Sok minden múlik azon, hogy lelkileg hogyan éljük meg a napokat és ez a mély összetartozás, hiszem, hogy mindannyiunknak sok erőt fog adni.
Ezúton szeretném hálámat és külön köszönetemet kifejezni:
• Görbe József atyának, aki emberileg és lelkileg is támogatta ezt az ügyet,
• az önkéntes beteglátogatóinknak, akikre ebben a két napban elég nagy feladat hárult,
• a Mária Légió tagjainak, akik a hajnali órákban hűségesen és hősiesen kitartottak,
• a Vivace kórus és a Mécs közösség tagjainak,
• a Fonós anyukáknak és a gitáros zenekar tagjainak,
• Dolhai Attilának, feleségének Vikinek és Dolhai Bélának,
• közösségünk azon férfitagjainak, akik az éjféli órájukat fölajánlották és a békéért imádkoztak,
• minden kedves hívőnek, aki a nagy közösség tagjaként magáénak érezte az ügyet,
• mindazoknak, akik lélekben támogatták ezt a lelki ügyünket – sokan vannak ilyenek, hála Istennek.
Kívánom, hogy a Jóisten szeretete és békéje legyen a jutalmuk és az Irgalmasság szent évében tapasztalják meg ők maguk is a megajándékozottságot.
Hálával és köszönettel: Bálint Brigitta lelkigondozó,
Fotó: Lauer Tamás, további fényképek megtekinthetőek a plébánia honlapján