Görbe József plébános atya nagyböjti lelkigyakorlatot szervezett csömöri – kistarcsai híveinek. Mindnyájan örömmel fogadtuk a meghívást. Akkor lelkesedtünk igazán, mikor megtudtuk, Barsi Balázs ferences atya tartja az elmélkedéseket. Ma Magyarországon talán Ő az egyik legnagyobb tudású, legszuggesztívebben előadó keresztény pap. Igazi prédikátor.
Ha egy színházi előadást, hangversenyt a televízióban megnézünk, nem nyújt olyan élményt, mintha elmegyünk a hangversenyterembe, színházba. Ott a színészek játéka, mimikája, a hangszerek hangjának tónusa és a genius loci, a hely szelleme is megsokszorozza az előadás élményét. Ki kell mozdulni otthonról, rá kell készülni. Így voltunk ezzel mi hívek is. Sümegre mentünk, Balázs gvardián atya ferences kolostorába (a gvardián, a ferences rendben a teljes jogú kolostori elöljárót jelenti). Balázs atyát sokan ismerik. Folyamatosan járja az országot, szentmiséket mutat be, konferencia beszédeket tart, prédikál a Mária Rádióban. Fáradhatatlanul hirdeti, erősíti, magyarázza a jó istenhitet.
A sümegi vár tövében épült ferences templomot és kolostort Széchenyi György veszprémi püspök 1648-ban alapította. A bejárat fölötti kőbe vésett tábla is tanúskodik erről. A 40 éves kommunista elnyomatás után ez volt az első visszakapott kolostor az országban. Sarlós Boldogasszony tiszteletére szentelték fel. A majd 400 éves épületegyüttes méteres falaival, boltíves helyiségeivel, barokk, dúsan aranyozott berendezésével lenyűgöző helyszínt biztosított lelkigyakorlatunk számára.
A péntek délutáni érkezés után sóváran vártuk az atyával való találkozást. A vesperás imádkozása előtt lelkesen, kedvesen – mintha mindig ismertük volna egymást -, köszöntött minket. Mesélt a templomról, megmutatta az első csoda történetét elmesélő freskót, a főoltárt, a kegytemplom talán legigényesebben elkészített alkotását, a barokk szószéket. A kegyoltár mögötti Piétát, ahol naponta számosan imádkoznak Szűz Mária közbenjárásáért Jézus Krisztusnál. Beszélt a gregorián ősi dallamok szépségéről, az áhítatos imáról. Már a péntek esti vesperás eléneklése ráhangolt jövetelünk céljára. Nyomatékosan kérte: a lelkigyakorlat ideje alatt ne sokat beszélgessünk egymással, inkább adjuk át magunkat a csendnek, figyeljünk Istenre.
Három, egy-egy órás, elmélkedésének központi témája a bibliai idézet: „Térjetek meg, elérkezett az Isten országa!” volt. Szólt arról, hogy a megtérésnek rétegei vannak: ész, értelem, intellektus, ratio. Isten nem az eszünkhöz szól, hanem az értelmünkhöz. Szent Ágoston mondatából: „Szeresd az értelmet!” vezette le, hogy milyen módon kell hinnünk. „Olyan piszkos a hitünk, mert az értelem hiányzik belőle.” mondta. Az apostolok nem esnek kétségbe, nem jajonganak a keresztrefeszítés után. Nem esnek pszihológiai örvénybe. Péter azt mondja: „Megyek halászni.” Elfogadja a megváltoztathatatlant, folytatni akarja eddigi munkás életét. A munka parancsa Istentől van, Ő megszentelte a munkát. Jézus 30 évig kétkezi emberként dolgozott. De nem munkalázas módon. Az első szeretethez kell visszanyúlnunk. Mi elrugaszkodtunk ettől, megváltoztunk követésében, pedig Isten megelőző, teremtő módon szeret. Isten nem változik. A feltámadás után három nappal megjelenik nekik, s a 11 egyszerű zsidó ember rájön, hogy Jézus Isten.
Balázs atya előadásainak tartalmát, lendületét nem lehet visszaadni. Ő az a fajta pap, aki határozott, magabiztos módon tudja elválasztani, megmagyarázni a szubjektív hitet a helyes istenhittől. Véleményét szilárd hitével, óriási biblia- és művelődéstörténeti tudásával, a jelen életre vetített példáival támasztja alá. Többször elmondta, hogy sok ember a szentmise után boldog érzelmekkel jön ki a templomból, vagy éppen ellenkezőleg, nem érez örömöt, nem érintette meg őt. A szentmise ettől még szentmise marad! Nagyon egyéni módon fogjuk fel a hitet, nem a lényegre figyelünk.
Egy – két magvas, megrázó mondatát idézem: „Azért van sok vallás, mert az emberek sokféleképpen keresik az Istent.”; „Kisebb Istennel nem szabad foglalkozni, csak avval, aki tud teremteni!”; „Nincsenek férfi és női bűnök. Erények vannak, amit jól kell gyakorolni.”; „A bűnbánat a lélek egészségének a jele!”; „A szeretetnek meg kell fizetni az árát.”
Hogy szellemünket a jó levegőn is felfrissíthessük, szombat délután egy kirándulásra hívott minket. A Sümegcsehi falu melletti szőlőhegyre autóztunk. Megkapó a táj szépsége: 180 fokos a panoráma, a Balatonig, a Ság-hegyig ellátni. Itt Barsi Balázs atya építette fel a világon az első olyan templomot, mely Boldog John Henry Newman volt anglikán bíboros szentté avatásáért készült 2005-ben. Ez egyben lelkigyakorlatos központ is, ahol civilek, ferences papok elvonulhatnak a világ zajától csendben imádkozni. Nem kis büszkeséggel, részletesen mutatta be a kápolnát, a stallumot, az oltárt, az Udvardi Erzsébet festőművész által festett légiesen könnyed ikonosztást. Megnézhettük Boldog Newman bíboros és Szent Ferenc ereklyéit is. Végigsétáltunk a hosszan kígyózó Keresztúton, melynek végén engesztelő kápolnát és szabadtéri oltárt építettek fel. Ittunk a Szűz Mária kegykép alatti forrásból, majd bekukkantottunk a vendégházakba is.
Az egész napos figyelemtől, a hallott – látott élményektől kimerülve korán lefeküdtünk. Másnap a sümegi hívekkel együtt vettünk részt a vasárnapi nagymisén. Kis közösségünk a csömöri énekkar elmélyült, tiszta énekével gazdagította a liturgikus élményt.
Külön öröm, hogy szombat délutánig plébános atyánk is ott lehetett velünk. A csömöri és a kistarcsai hívek nevében is mondhatom, hogy mindannyian, közösségben éltük át e két nap élményét. Fizikailag kipihenve, lelkileg föltöltődve és felbátorodva indultunk haza. Köszönet érte Jóska atyának!
Ha a hiteles előadások tartalmából csak egy-egy gondolatot teszünk magunkévá és eszerint élünk, akkor Barsi Balázs atya nemhiába készített fel minket a közelgő húsvétra.
Kép és szöveg: Tiszai Árpád