A QR-kód egy kétdimenziós vonalkód (tulajdonképpen pontkód), amit a japán Denso-Wave cég fejlesztett ki 1994-ben. Nevét az angol Quick Response (=gyors válasz) rövidítéséből kapta, egyszerre utalva a gyors visszafejtési sebességre, és a felhasználó által igényelt gyors reakcióra. Sokfelé népszerű számos plakáton, hirdetésen szerepel és a legtöbb mobiltelefon is képes értelmezni.
Miként tegyük QR-kód olvasóvá a mobiltelefonunkat? Először is „okos” mobiltelefonra van szükségünk, amely rendelkezik valamilyen formában (mobilinternet vagy wifi) interneteléréssel. Ha ez az első lépés teljesül akkor a telefon szoftverét adó cég – telefonra is feltelepített – piacát kell felkeresni. [Android: Google Play; Symbian: Market] Belépve az online piacra, a kereső segítségével keressünk egy programot (jelen esetben Red Laser), amely képes olvasni ezt a sok, négyzetbe zárt, fekete pontot. Vagyis a keresőbe írjuk például azt, hogy: „QR code” vagy „QR kód olvasó” vagy „Qr code reader”. A kereső gombot megnyomva/ érintve megkapjuk a keresésünk eredményét .
Mivel mi most a Red Laser programot keressük, így lefele görgetve megkeressük a programot. Nekünk elég az ingyenes verzió is! Ha megtaláltuk a programot, rákattintva előjön a bemutató képernyő, amiben röviden leírják, és pár kép és videó segítségével gyors áttekintést adnak a kiválasztott alkalmazásról. Nyomjunk a „Telepítés” gombra, mellyel telepítési szándékunkat közöljük az internetes rendszerrel. A következő lépésünk pedig a feltételek elfogadása és a készülékre való feltelepítés. Ezek után a készülékünk automatikusan elvégzi a kijelölt művelet. Ha a telepítés befejeződött egy lapot kapunk a képernyőnkre. Koppintsunk a „Megnyitás”-ra, ezáltal elindítjuk a programot.
Jelen esetben a főképernyőn megjelenik a program bal alsó sarkában a „Scan” gombocska, mellyel a mobiltelefon kameráját aktiválva alkalmasak leszünk QR-kódok olvasására és azok hivatkozásainak megnyitására.