Öreg plébános levelei (6. rész)

Az öreg plébános levele

Az öreg plébános levele

Kedves Uramöcsém!
Múlt levelemet ott hagytam abba, hogy plébánosom elhatározta az új és méltóbb Nepomuki szobor beszerzését éspedig teljesen az ő költségére. Egyházművészeti újítási munkám ily szerencsés alátámasztásán fölötte megörültem. A boldogult Czobor Béla közvetítésével meg is rendeltük a szobrot, melynek leszállítását egy hónap múltára ígérte a mester. Ez alatt azonban megindult és veszedelmesen fölfejlődött a jegyző ellenakciója.
A fazekas első útja ugyanis a községháza volt, ahol elmondta a plébánosom művészmecénási (mecénás-anyagilag támogató) bőkezűségét a jegyzőnek. Még aznap este megtárgyalták az ügyet a kaszinóban és a kántor, valamint a lódoktor zajos helyeslésével kitervezték, hogy a község régi „műemlékét” nem engedik. A jegyző még azon a héten átment a szolgabíróhoz, hogy jelentést tegyen a plébános „merényletéről”, de ez elintette. Megmagyarázta neki, hogy a szobor a templom területén áll és ott ők nem parancsolnak. A falu pennája (penna, régi írótoll, lúdtoll, libatoll, – pennaíró, falu, város jegyzője, írno­ka) azonban nem engedett. Valóban ör­dö­gi eszközhöz folyamodott.
Bizonyára ismeri Uramöcsém azt a régi anekdotát, amelyik elmondja, hogy miként veszejtett  össze az ördög egy galambszeretetben élő házaspárt. Tíz ördög is megpróbálkozott már, hogy szétzavarja őket, de hiába. A tizenegyedik pokollakó erre fölbérelt egy öregasszonyt. Ami a tíz ördögnek nem sikerült, ez két nap alatt nyélbe ütötte. Reggel az asszonynak plety­ká­zott, délben a férjnek dugott rágalomtaplót (rágalom – becsületsértő, hazug állítás, tapló – régen tűzgyújtásra használt gyúlékony anyag) a fülébe, este már verekedtek, másnap reggel a menyecske hazament az anyjához, este meg úgy dobták ki a bújában elkeseredett, soha nem italozó férjet a kocsmából.
Mondom, ilyen ördögi eszközhöz folyamodott a jegyző. Fölbiztatta a fazekast, hogy mondja el a plébános szándékát Kati néninek, az olvasóasszonyok elnöknőjének. Egyéb sem kellett! Egy hét múlva már az egész falu lázongott. Mindenki tudott valami kedves emléket, ami a szent János szoborhoz fűzte és a plébánosban ezeknek a kegyetlen lerombolóját látta. A következő héten virággal díszítették a szobrot. A harmadik vasárnap pedig Kati néni a litánia után pótájtatosságot tartott a Nepomuki szobor előtt. A jegyző tehát alkalmas lyukból indította meg a vihart. De ez még nem volt minden. Följelentést szerkesztett a főpásztorhoz és azt a Kati néni Nacafalva írástudóival aláíratta. Ebben a plébánosomat a történelmi emlékek pusztítójának, engem pedig plébánosom bujtogató rossz szellemének festettek le.
Így múlt el a hónap és megérkezett a szobor. A mester is vele jött és beszállításáról ő gondoskodott, a vasútállomás községében. Nagyklinken szerezvén fuvarost. Szerencse volt, mert Nacafalván nem akadt volna lovas-gazda, aki a beszállítást vállalta volna. A szobrot ládástul a régi Nepomuki Szent János szobra mellé tették le. Néhány perc alatt ott volt körülötte a falu valamennyi gyereke. Félóra múlva pedig Kati néni vezetése mellett megjelent az egész Olvasó-társulat és ájtatosságba kezdett. Énekeltek, az olvasót imádkozták. Mögöttük a legények helyezkedtek el kapával és kocsi lőccsel fölfegyverkezve. A jegyző pedig kiállott a községháza elé.
Ez alatt mi a plébánián haditanácsot tartottunk. A kőfaragó indítványára elhatároztuk, hogy a szoborcsere munkáját majd holdvilágnál hajtjuk végre. Így is lett. Estharangszóra hazaszéledtek híveink. Mi pedig hárman: a kőfaragó, plébánosom és jómagam csendben nekiálltunk a munkának. Előbb a régi Nepomuki szobrot emeltük le és a Szent Mihály lovára (temetésnél a koporsót erre tették, majd kiálló négy rúdját megfogva vitték a sírhelyhez a halottat.) téve, nagy keservesen becipeltük a toronylépcső alá. Utána száz üggyel-bajjal fölállí­tottuk a régi talapzatra az új műremeket. Éj­fél is elmúlt, mire végeztünk. De még ekkor sem térhettünk nyugovóra, mert plébánosom benedikálta (megáldotta) még az új emlékművet. Amidőn ezzel is készen volt, odaállt a szobor elé és kiegyenesítve hosszú sovány hátát, diadalmasan nézett a holdvilágtól gyéren megvilágított községháza felé.
Csöndben telt az idő vasárnapig. Ekkor azonban nem várt komplikáció ütött be. Nagymisére harangoztak, jött is a nép, mint rendesen, de a templomba senki sem ment be. Plébánosom tartotta a nagymisét, de egy szál lélek sem ült a padokban. Sőt még ministráns gyerek sem akadt. A kántor zúgatta az orgonát, a sekrestyés ministrált, én meg elmentem megnézni, mi van a templom előtt. Hát bizony Uramöcsém, ott volt az egész község. Kihozták a régi Nepomuki szobrot a toronylépcső alól, körülállották, és Kati néni vezérlete mellett rákezdtek a „bemegyek a szent templomodba” énekbe. Plébánosom pulykavörösen hallgatta a szentmise után jelentése­met. Előbb a népájtatosságon szereplő sze­mé­lyek régebbi bűneit mondta el, majd végül Kati néni jellemzését folytatta, menyecske korának emlékeit hánytorgatva. Végül pedig az asztal közepére csapván, kimondta az ítéletet: majd adok én nektek toronysipkájú Nepomuki szobrot. Litánia alatt megismétlődött a délelőtti furcsa ájtatosság. Egy lélek se jött be a templomba, de azért a litániát végigénekelték a szobor előtt. Végeztével hangos énekszóval vissza­vitték a toronylépcső alá.
Este egy falatot sem evett a plébánosom. Nekem sem ízlett a vacsora. Vártam a további haditervet. Plébánosom kifejtette előttem, hogy addig nem lesz nyugalom, amíg a régi szobrot látja a nép. El kellett tüntetni valamerre. De hová? A plébániára nem hozhatjuk, mert a szolganépség kifecsegné és erőszakkal megkaparintanák. Bizarr ötletem támadt: ássuk el a plébánia kertben! Plébánosom szeme felcsillant: Pompás gondolat! Ássuk el a plébánia keretben! A tervbe beavattuk a plébános nővérét is. Hármasban számtalanszor megpi­hen­ve átcipeltük a sok bajnak a tárgyát. Ásót, kapát kerítettünk, reverendánkat a szögekre, illetve az egyik gyümölcs­fá­ra akasztva ingujjban hozzáfogtunk a régi Nepomuki szobor elföldeléséhez. Késő éjszaka lettünk vele készen és halálra fáradva, derekunkat fájlalva, tértünk nyugo­vó­ra. A sok izgalomtól és a meg nem szo­kott földmunkától valóságos betegnek érez­tem magamat. Lázas álomra hunytam le szememet. Egész éjszaka hánytam a földet a Nepomuki szoborra, de a kezében lévő ke­resz­tet nem tudtam betemetni.
Bizony keserves napra ébredt másnap  ked­ves Uramöcsémnek tisztelő barátja az öreg plébános.

Dr. Czapik Gyula egri érsek írása alapján összeállította Somlai József ny. plébános