Irgalmasság éve – 2016

Irgalmasság éve 2016

Irgalmasság éve 2016

Ferenc pápa: Isten bocsánatát nem le­het megtagadni egyetlen bűnbánótól sem.
A Szentatya annak a kívánságának ad han­got, hogy a közelgő irgalmasság rend­kívüli szentéve képviselje az Isten irgal­má­val való találkozás igazi pillanatát min­den hívő számára. Ferenc pápa szá­mos pontot kiemel, amelynek figyelmet kell szentelni, hogy meg tudjuk ünnepelni a szentévet. Iránymutatást ad azoknak, akik szentévi búcsút szeretnének nyerni, hogy az mindenkihez Isten irgalmasságá­nak igazi élményeként jusson el.
A pápa kijelenti, hogy az egyház­me­gyék hívei vagy a Rómába zarándokló hí­vek búcsút nyerhetnek, ha elzarándokol­nak a szentkapuhoz, amely minden szé­kes­egyházban és az egyházmegyés püs­pök által kijelölt templomban, illetve a négy pápai bazilikában nyitva lesz. Búcsú nyerhető a szentévben emellett azokon a kegyhelyeken is, ahol az irgalmasság ka­pu­ja nyitva lesz, valamint azokban a templomokban, amelyeket hagyományos szentévi templomként tartanak számon.
Fontos – mutat rá üzenetében a pápa –, hogy ez a pillanat összekapcsolódjon elsősorban a kiengesztelődés szentségével és a szent­misével, amely során az irgal­masságról elmélkednek. Kísérje ezeket a szertartásokat a hit megvallása, az ima a pápáért és szívbeli szándékaiért az egyház és az egész világ javára.

Boldogok az irgalmasok

Ferenc pápa azok felé is for­dul, akik­nek különböző okok miatt nincs módjuk áthaladni a szentkapun. A betegek és idő­sek, akik egyedül vannak és nem tudják elhagyni otthonaikat, éljék meg hittel és örömteli reménnyel a megpróbáltatás e pillanatát, járuljanak a szentáldozáshoz vagy vegyenek részt szentmisén és közös­sé­gi imán, akár a különböző kommuni­ká­ci­ós eszközökön keresztül. Ilyen módon elnyerhetik a szentévi búcsút.
A pápa figyelme az elítéltekre is kiter­jed, akik korlátozva vannak szabadságuk­ban. Ők is elnyerhetik a búcsút a börtönök kápolnáiban. A Szentatya arra biztatja a rabokat, hogy amikor átlépnek cellájuk aj­ta­ján, gondolatban és imában fordul­ja­nak az Atyához. Ez a gesztus felidézheti szá­mukra a szentkapun való áthaladást, mert Is­ten irgalmassága képes átalakítani a szí­ve­ket és a rácsokat a szabadság élmé­nyévé.
A szentévi búcsút az elhunytak is el­nyer­hetik. Ahogy megemlékezünk róluk a szentmisében, úgy imádkozhatunk is ér­tük, hogy az Atya irgalmas arca szabadítsa meg őket minden bűnüktől, és ölelje őket magához végtelen boldogságába.
Ferenc pápa az abortuszhoz folyamo­dott nőkkel kapcsolatban hangsúlyozza, hogy Isten bocsánatát senkitől nem lehet megtagadni, aki megbánta vétkét. Ezért a Szentatya úgy döntött, hogy minden eddi­gi gyakorlattal szemben minden papot fel­jo­gosít arra, hogy feloldozza az abortusz bű­ne alól azokat, akik el­kö­vették, de szív­ből megbánva azt megbocsátást kérnek érte.
Frankó Tamás egyházjogász elmondta: a magyarországi egy­ház­megyék gya­kor­­­la­ta szerint az abortusz bün­tetésének el­en­ge­désére a gyóntatási fakultással ren­del­­ke­ző papok fel­ha­talmazást kapnak a fő­pász­toroktól, melyet min­den évben meg­ú­jí­tanak és az egy­ház­me­gyei körlevelekben kö­zöl­nek.
Ferenc pápa azt kéri üzenetében, hogy az egyház a jubileumi évben fedezze fel új­ra az irgalmasság testi és lelki cse­le­ke­de­teiben rejlő gazdagságot. Minden alka­lom­mal, amikor egy hívő személyesen meg­éli ezek bármelyikét, szentévi búcsút nyer.
Az irgalmasság szentéve 2015. de­cem­ber 8-án, Szeplőtelen Fogantatás ün­ne­pén, a II. Vatikáni Zsinat lezárásának 50. évfordulóján kezdődik, és 2016. november 20-án, vasárnap, Krisztus Király ünnepén ér véget.
Forrás: Vatikáni Rádió
kép: katolikusvalasz.blogspot.com