„Nagy titok ez!” mottóval november 10-12 között rendezte meg Máriabesnyőn és Gödöllőn a XVIII. Családkongresszust és a Családfesztivált a Magyar Katolikus Családegyesület.
A Családkongresszus első két napján, november 10-én és 11-én Máriabesnyőn, a Mater Salvatoris Lelkigyakorlatos Házban gyűltünk össze, ahol a Családok Évének eredményeiről és további tervekről hallgattunk előadásokat. Bíró püspök atya kedves szavakkal köszöntötte a résztvevőket. Atyák és világiak tartottak előadást a családegyházról, több neves szakember a családi életre nevelés kérdéseit osztotta meg velünk, házaspárok tettek tanúságot saját családi életükről, péntek este pedig Harrach Péter országgyűlési képviselő (végzett teológus) beszélt a családpolitikai aktualitásokról.
November 12-én, szombaton reggel átvonultunk a gyönyörűen felújított Gödöllői Királyi Kastélyba, ahol az ünneplés egy nagyszabású kulturális rendezvény, a Családfesztivál keretében folytatódott közel 400 résztvevővel. A családokat szerető, értük felelősséget vállaló világiak, papok, szerzetesek, közéleti személyiségek gyűltek össze, Bíró László tábori püspök, a MKPK családreferense meghívására. Mindhárom nap programja a felnőtt családtagokhoz szólt, szombaton azonban a gyerekek részére is biztosítottak foglalkozást a Lelkigyakorlatos Házban.
Püspök atya által vezetett bevezető imádság után Ókovács Szilveszter és felesége, Máthé Zsuzsanna (3 gyermeket nevelnek) nyitotta meg a fesztivált. Először dokumentumfilmet nézhettünk meg a Családévről, amelyben minden egyházmegye bemutatta az általa szervezett rendezvényeket, programokat, amelyekkel a családot népszerűsítette, ünnepelte. Ezután Bíró László idézett jelentős családpolitikai dokumentumokból. „A Családév rendezvényeinél központi programok helyett arra törekedtünk, hogy helyi közösségekben ünnepeljék a családot. Ez meg is történt szerte az országban: liturgikus formában, táborokban, konferenciákon, hitoktatók sokféle kezdeményezésében. Hiszem, hogy sok olyan kezdeményezés indult, ami nem tud abbamaradni, hiszem, hogy a Családév túléli a Családévet.”
A délelőtt második felében pódiumbeszélgetés volt, melyen részt vett Bíró László, Réthelyi Miklós nemzetierőforrás-miniszter és felesége, Szentágothai Klára (3 gyermeket neveltek fel), Szabó Endre volt NOE-elnök és felesége, Nemesy Krisztina (4 gyermeket nevelnek) valamint Dudás László görög katolikus lelkész és felesége, Kovaliczky Klára (9 gyermeket nevelnek). A maguk nézőpontjából fogalmazták meg, hogy a fiataloknak akkor lesz kedvük gyermeket vállalni, ha pozitív családi példákat látnak; ilyen példa híján sokat tehet a (nemzeti alaptantervbe immár bekerülő) családközpontú iskolai nevelés, és még többet a média, melynek felelősségét nem lehet eléggé hangsúlyozni. A pódiumbeszélgetést Puskely Mária nővér előadása követte, aki nagy felkészültséggel, színészeket meghazudtoló módon ismertetett meg minket Boldog Batthyány László családjának életével. Az ebéd után élvezettel hallgattuk és vidáman énekeltünk mi is Lackfi Jánossal és az Aphonia együttesel, akik zenés-irodalmi összeállítással szórakoztatták a résztvevőket. A Családfesztivált délután hálaadó szentmise zárta, amelyet hat püspökkel, köztük hazánk apostoli nunciusával, Alberto Bottari de Castello érsekkel és számos pappal koncelebrálva mutatott be Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek. A szentmise a Duna TV műsortárában megtekinthető:
http://www.dunatv.hu/musor/videotar?vid=715305&pid=565597
Bíró László, aki a Magyar Katolikus Családegyesület elnöke is, így fogalmazott a rendezvény kapcsán: A konferencia mottója, „Nagy titkok ez” (Ef 5,32), arra figyelmeztet, hogy nem tekinthetjük a családot pusztán szociológiai tényezőnek. A házasság, a család misztérium, amely magában a Szentháromság titkában gyökerezik. Örülök annak, hogy ilyen méltó körülmények között ünnepelhetjük a családot, tanúskodhatunk róla, és tudatosíthatjuk, hogy a család felfoghatatlan, pótolhatatlan érték. Bár a családok életében számtalan nehézség van, meg kell tanulnunk, hogy ne mindig a negatívumokról beszéljünk. Mint Benedek pápa fogalmaz: a hit továbbadásának egyetlen módja az öröm. Ha mindig a válságot, a nehézségeket emlegetjük, mi magunk leszünk a válság elmélyítői. Bennem nem optimizmus van, hanem remény. Hiszek Isten hűségében, és hiszem, hogy az Isten beleoltotta az emberbe a házasság iránti vágyat, és a házasság újra föl fog ragyogni, mint tiszta érték, a magyar társadalomban is.
Csicsiri Feri és Kriszta