Isten szeretete gyógyít

Gyógyító szeminárium

Gyógyító szeminárium

Gyógyító igeszemináriumot végeztem nemrég. Hosszú történet hogyan kerültem oda. Nem volt önértékelésem, és nagyon félénk voltam. Ami már engem és a környezetemet is nagyon zavart. A lelkigyakorlatot Katona István atya tartotta kilenc héten át.

Az egyes alkalmak egy előadásból és kiscsoportos beszélgetésből álltak. Otthonra is bőven volt feladat ezzel kapcsolatban. A Gyógyító lelkigyakorlat c. könyv szerint haladtunk, minden napra van a könyvben egy körül belül 20 perces elmélkedés.

1. hét: Isten szeretetének befogadása és megtapasztalása: Aki hisz, elindult a gyógyulás útján. Mindig élő legyen Isten szeretetének közelsége. Jézus megváltása a gyógyulás forrása. A negatív dolgok olyanok, mint a kövek egy hátizsákban. Ha letettük Jézus elé, ne vegyük vissza, hanem hagyjuk a keresztnél.

2. hét: Az énkép gyógyulása: Mi van hatással az énképünkre? A munkahelyi hatások, a család, a társadalmi környezet, és az iskola. A gyógyulás a kegyelem által történik. Fontos megnézni Jézusnak hogyan alakult ki az énképe. A neveltetése: pozitív szülői háttér. Keresztelésekor megerősödött, amikor az Atya ezt mondta: te vagy az én szeretett fiam. Amikor gyógyulni akarunk nekünk is ezt mondja Isten!

Te vagy az én szeretett fiam, benned telik kedvem.

3. hét: ez rendhagyó volt, mert két témakörről is hallottunk.

A test és a lélek összefüggése: Mit fontos megvizsgálni akkor amikor betegség ér. Hol hibáztam az elmúlt napokban?! Rendbe teszem a kapcsolatom Istennel és úgy megyek el orvoshoz.

Elutasítás: Az elutasításkor valójában ezt mondják, te nem vagy értékes. Fontos hogyan és miképp szereti a szülő a gyermekét. Abból erősödik meg a gyerek bizalma, ha elfogadják a szülei.

Akiket sajnos leggyakrabban elutasítunk: fogyatékosok és mozgássérültek; önmagunk; időskorúak persze folytathatnánk a sort. Erre kell figyelni, minél jobban fogadjunk el mindenkit.

4. hét: Félelem: Ettől kicsit féltem miről lesz itt szó. Az nem jöhet Istentől, ami félelmet okoz. A félelem az első bűnnél kezdődött.

Fajtái: Tanult félelem: Vigyázz, mert… kezdetű mondatok. Jogos félelmek, hogy ne menjünk át a piros lámpán. Szerzett félelem: hozzá tartozik valamilyen eseményhez. Démoni hátterű: félelmet akarnak ébreszteni az emberben.

5 .hét: Önvád gyógyítása: Akkor alakul ki, amikor elkövetjük a bűnt és bűntudatunk van. Ez önmagában jó, mert ösztönöz rá, hogy megjavuljunk. Az a rossz, ha ez gyónás után is fennmarad. A tisztítótűzben az a fájdalom, amikor az ember látja pontosan mit tett. De akkor már nem tud mit tenni. Ezért most kell megtisztulnunk.

6. hét: A haragról: A haragnak több változata van például morgolódás, zsörtölődés. Mit tegyünk a haragunkkal? Valljam be, hogy van bennem harag, nem kell eltussolni. Imádkozzak azért, hogy meg tudjak bocsátani. Belső, szívbeli változás, hogy úgy tudjak szeretni, ahogy Isten szeretett és Jézus.

7. hét: Ki az ördög? Van a Sátán világa és Isten világa. Pál apostol mondja: „Ne adjunk teret a gonosz léleknek.”

A gonosz mit tud felhasználni? Háborúkat, bűnszövetkezeteket, szenvedélyeket, lelki sérüléseket… Bátran harcoljunk vele szemben! Egy ilyen fohásszal: Jézus szent nevében távozz tőlem tisztátalanság lelke! A gonosz lélek működésének területei: varázslás, kártyavetés, jóslás, amulettek, drogok, perverzitások, bűnök…

8. hét: Szeretet hiány: Miért nem szeretünk? Az ember bűnbe esett, akarata bűnre hajló lett. Ez lesz az örök élet első kérdése. Hogyan is szerettél? A szeretet nem érzelem, hanem akarat kérdése.

9. hét: Istenkép: Nem a kívánságunkat kell állandóan Isten elé tárni, hanem a hálaadásunkat. Amellett, hogy Isten jó, számon is kér. Nemcsak jó, hanem igazságos is. Amikor igazságos, akkor is jó, és amikor jó, akkor is igazságos.

Hamis istenképek. Liberális istenkép: Szabadon tehetünk mindent, nem számít, hiszen Isten úgy is irgalmas. Szektás istenkép: azt mondják, aki elfogadja Jézust élete urának annak minden bűne a jövendőbeli is eltöröltetik, tehát nem tud vétkezni. Diktátor istenkép: azt gondolják, Isten is csak akkor fogadja el őket, ha teljesítenek.

Az utolsó heti alkalom záró misével kezdődött. Ahol éreztem, hogy valami egész különleges dolog történik. A prédikációban volt szó az istenképről. Utána volt egy olyan része a misének amikor megkenték a homlokunkat olajjal. Ajándékul két könyvet, és egy könyvjelzőt kaptunk. Engem legelőször is a könyvjelző érdekelt. Illetve ami rajta volt: „Lelkesítsétek egymást mindennap.” (Zsid 3,13). Ezt érzem ezzel kapcsolatban, hogy ez valamiféle küldetésem, hogy lelkesítsem a körülöttem levőket.

A könyveket is elkezdtem olvasni. Az egyik könyv Margarete Armstorfer: Megtérésem története. Arról szól, hogy egy keresztény nő hogyan lett reiki mester (ez az okkultizmus egyik ága) és hogyan tért vissza az egyházba. A másik könyv Kereszty Zoltán: A Szentlélekkel járni egész éven át (harminc hetes szemlélődő, szentignáci lelkigyakorlat). Ajánlom mindenkinek, aki szívesen szánna harminc hetet (nem feltétlenül egyhuzamban) és napi egy órát arra, hogy mélyebb kapcsolata legyen a Szentlélekkel és Isten vezetése szerint tudjon élni.

Pár hét távlatából nézve erre, az volt a lényege a Gyógyító lelkigyakorlatnak, hogy hogyan lehet csírájában elfojtani a lelki sérüléseket, vagy hogyan lehet kezelni vagy akár megelőzni. Ezenkívül pedig nem a változás a lényeg, hogy ilyenek vagy olyanok legyünk, hanem hogyan lehet egyre inkább Jézus barátjává válni.

Aki kedvet kapott és szeretne jelentkezni gyógyító szemináriumra az Emmausz közösségnél megteheti. Jelentkezni lehet telefonon: +36 (1) 222-5306 vagy pedig személyesen: Emmausz Közösségi Ház: 1145 Budapest, Thököly út 120. Irodai nyitva tartás: H-Cs 10-16 óráig.

Baran Zsuzsi