Keresztelő Szent János megkereszteli Jézust
Pontosan egy évvel ezelőtt kértünk segítséget a hívektől a keresztelőkúton található szobor helyrehozatalához. Örömmel adunk hírt a február-március során elkészült munkáról, melyet Szilágyi Mária és Téglás Tamás restaurátorok végeztek el. (Szerk.)
A tárgy rövid leírása: a keresztelőmedence tetején elhelyezkedő barokk stílusú szoborcsoport a Jordán parti keresztelési jelenetet ábrázolja. Keresztelő János alakja egy sziklán állva magasodik a megkeresztelendő Krisztus alak fölé. Szent János vörös színű köpennyel és báránybőr ujjassal, Jézus Krisztus aranyozott szegélyű, fehér vászon ágyékkötővel van ábrázolva. A szoborcsoport ragasztott, tömbösített hársfából készült, faragással. A felületet enyves krétával alapozták, majd festéssel díszítették.
A tárgy kezelés előtti állapota: a tárgy felülete poros, elzsírosodott. A Krisztus figura a bokáinál törött, elvált az alaptól, és az ágyékkötő hátsó, lelógó része hiányos. Keresztelő János jobb karja és baljának kézfeje hiányzik. A krétaalapozás több helyen felvált, lepergett, hiányos. Néhol a festék az alapig lekopott. A szoborcsoport teljes felülete – egy későbbi beavatkozás folytán – sellakkal lett bevonva. Ez a lakkréteg öregedett, besárgult, ezért az eredeti színeket jelentősen torzítja, elfedi.
Restaurálás, rekonstrukció: a felületet borító, megsárgult sellakkot el kellett távolítani, hogy az eredeti színek újra előtűnjenek. Ez a réteg eredetileg nem tartozott a tárgyhoz, mert a készítéskori időben nem volt elterjedve a használata Európában. A Krisztus alak törött lábainak rögzítése csontenyvvel történt. Az ágyékkötő kiegészítése – az eredetihez hasonlóan – a meglévő formát követve, hársfából készült. Keresztelő János hiányzó karjának és kézfejének rekonstrukciójához analógiákat kerestem. A leggyakoribb ábrázolási módot figyelembe véve döntöttem úgy, hogy János felfelé mutató tenyerébe kagylót helyezek, amelyből a keresztvíz folyik. A kar és a kézfej szintén hársfából lett kifaragva. A kiegészítéseket Szilágyi Mária faszobrász-restaurátor készítette el. A rekonstruált darabok és a hiányzó, pergett részek enyves, bolognai krétával lettek alapozva, illetve kiegészítve. A krétázás finomcsiszolását polírpapírral végeztem. A retusálás előtt a teljes felületet Paraloid B67 műgyanta 10%-os lakkbenzines oldatával védtem le. A rekonstruált, kiegészített felületek retusa akvarellfestékkel történt, amit szintén a teljes felület levédése követett. A szoborcsoport a keresztelőmedence tetejéhez facsavarral lett visszarögzítve.
Téglás Tamásfa-bútorrestaurátor művész