Székelyország, Erdélyország, nekünk, magyaroknak egy múlt, egy fájdalmas múlt. Egy darab életünkből, szívünkből. Bolyongani a hegyek, szakadékok között, a kacskaringós utakon, és csodálni az Isten által alkotott csodálatos természetet, ez nem lehet más, mint ünnep.
Kolozsvár, talán az Erdély-medence középpontja, a magyar operett irodalomban megénekelt, szép város, a Szamos mentén, Budapesttől nagyon messze, de szívünkhöz nagyon közel van. A főtéren gót stílusban, a 14. században megalapozott Szent Mihály katedrális, tekintélyt parancsoló kőtömege, már akkor is az itt folyó élet fölé emelkedett. (Egyesek szerint, ahol a gót stílus megszűnik, ott van Európa vége.) Ez a templom a főplébánia temploma, innen látják el a Piarista templomot, ahol minden vasárnap olasz nyelvű szentmise is van, és a Ferencesek templomában is ők miséznek. A főplébánia udvarán a botanikus kertben, erdélyi fafaragók szobrai láthatók. A váratlanul betoppanókat, úgy a nyugdíjas atya, mint a fiatal atyák, a legnagyobb melegben is papi civilben várják. Íme az erdélyi papság. A kolozsvári főplébániának sikerült visszakövetelni házas ingatlanait. Bérházaikban egyetemisták, és családok laknak. Jövedelmeikből segítik a gyulafehérvári érsekség szegény templomait, és plébániáit. A központban régi főúri paloták vannak (Bánffy, Rhédey). Kiemelkedő épület az Operaház, és a sok vitát, egyezkedést megélt Bábes – Bolyai Tudományegyetem. 1959-ben Ceausescu javaslatára kétnyelvű lett. A főtemplom közvetlen közelében van a nekünk magyaroknak nagyon kedves, sok szellemi vihart is megélt, Fadrusz János (l858-1903) által alkotott monumentális szoborcsoport, a magas alapzatra emelt Mátyás király lovas szobor. E csodálatos szoborcsoport tervként, már az 1900-as párizsi világkiállításon nagydíjat nyert. A volt kolozsvári polgármester gyűlöletét is túlélő híres királyunkról, még a román történelemkönyvek is állítják: a legyőzhetetlen király. De egy román csapat egyszer mégis legyőzte. Mikor? Történelemhamisítás! A túlzottan nemzeti érzelmű volt polgármester uralkodása idején, a téren lévő padokat sárgára festették. Itt láthatók az üvegtáblákkal védett római kövek, és római épületek alapmaradványai. Mátyás király szobrától pár száz méterre van a király egy emeltes szülői háza román zászlóval díszítve.
Kolozsvár másik plébániája az úgynevezett kolozsmonostori plébánia. Temploma szép, világos, egyszerű vonalú. Idegenként hat egy hatalmas klasszikus oltár, melyet valahonnan „menekítettek”, és itt helyeztek el. E plébániához tartozik a Kálvária-templom, melyet a görög keletiektől (ortodox) kellett „visszaverekedni”. Hatalmas kertje van, a domboldalon felállított keresztúttal. Valamikor a kolozsmonostori Bencés Apátság temploma volt, ma Nagyboldogasszony templom. Kolozsváron Szent István tiszteletére új, modern templomot építettek. Belül is, kívül is a jelen század vonalait lehet látni. Tornya nyílhegyhez hasonló égbetörő, fehér betontömb. Nem lehet benne gyönyörködni. Petőfi Sándor Kolozsvárról a következőket írta: „Két napot töltöttem Kolozsvárott, de fölért fél esztendővel, olyan gyönyörű két nap volt.”
Kolozsvártól nyugatra van Kalotaszeg, híres díszítő művészetéről; festett famennyezetek, bútorfestés, kerámia, hímzések. Híres film volt Magyarországon az 1940-es években, a Kalotaszegi Madonna, Sárdi János főszereplésével.
A Tordai hasadék után Marosvásárhely fogadja a látogatót, a Maros folyóval, és a róla szóló énekkel. A főesperesi ebéd után örömmel lehetett látni az egyházi épületeket, melyek komoly bevételt jelentenek az egyházközségnek. A főtéren egyszerű vonalakból álló színház van. A Ferences templom tornyában lehetett gyönyörködni, de a templomnak és a rendháznak csak a díszburkolatban lévő határvonalai láthatók. A város nagy gondot fordít a virágórára, mely mutatja az időt. Hatalmas ortodox (görög keleti) templom van a fő téren, falai tele zsúfolva freskókkal. Szinte bántja a szemet, a tömegében falra festet különböző bibliai jelenet. Döbbenet volt látni az egyik festményen, a magyar és székely ruhába öltöztetett férfiakat, akik kínozzák, ostorozzák, keresztre feszítik Jézust. Íme, a kelet „művészete”, a magyarságnak címezve.
Szovátán a Jézus Szíve templomban lehetett örömet találni. Ez már a Sóvidéki-dombság, a Medve tóval, melyben úszás nélkül is a felszínen lehet maradni. Erdély sókészlete Európa százévi só szükségét fedezni tudná. Korond, ahol télen az agyag művészei dolgoznak, majd a jó idő beálltával, az utak mentén árulják portékáikat. Hímzések, székely ruhák, erdélyi kapuk, agyag tárgyak. Farkaslaka, dombra épült, kívül-belül szép templom, amit a lépcsőt nem szeretőknek is kell használni. Erdély egyik nagy szülöttje, Tamási Áron, a templom udvarában van eltemetve. A magyar turisták megszámlálhatatlan sok nemzeti szalaggal díszítik az emlékművet körülvevő alacsony díszkerítést. A székely ember hála teli szívvel őrzi nagynevű szülötteit.
Nyikómalomfalva, Dr. Székely Dénes kanonok, teológiai professzor szülőhelye, aki Kistarcsán is tartott lelkigyakorlatot. Valamikor a faluban három vízimalom is volt. Ma egy sincs. A vendégpapot, a helyi szokás szerint középre állítják, és illik beszélni. Hála az égnek, az előre készülésnek. A templom mindkét oldalán kb. 20-20 pad van. Az első tízben senki nem ült, a hátsó tízben kb. 150 asszony, a kóruson kb. 60 férfi. Hétköznapokon is csak a hátsó padokat foglalják el. Hajdó István plébánosnak ez volt az első plébániája. Ő is tartott Kistarcsán lelkigyakorlatot. Székelylengyelfalván van Hajdó István sírja, szobra, emlékterme, használati tárgyai, és fénykép azokról a templomokról, melyeket ő épített. Itt nagyon szép plébániát épített. E lelkes főesperes hét papot nevelt a székely magyarságnak.
Somlai József
(folytatjuk)