Örök Erdély (2. rész)

Székelyudvarhely

Székelyudvarhely

Székelyudvarhely, (lenti kép) Nagy-Kü­kü­llő folyócska mentén fekszik, szép város­köz­ponttal. Csíkszereda, kö­zel a tör­té­nel­mi határhoz, (nagy Ma­gyar­or­szág) a Csíki havasok alján, és az Olt fo­lyócs­ka közelében, igen nevezetes tör­té­nelmi hely. A Tolvajos-tetőn, a ka­to­li­kus vallásához ragasz­ko­dó szé­kely magyarok, szembefor­dultak, a több­szörös hittagadó János Zsig­mond­dal, (Szapolyai János Zsig­mond.) aki a 16. században élt, 31 éves korában halt meg, választott ma­gyar király, és erdélyi fejedelem volt. Kipróbált három vallás (római katoli­kus, református, evangé­likus) után a negyediket is, felvette az unitárius vallást. Az unitáriusok a Szent­három­ságot tagadó keresztény, vallásos közösség.

Babba Mária

Babba Mária

Dávid Ferenc saját nézete, el­gon­do­lása szerint alapította, miután elsza­kadt a református gyülekezetétől. Já­nos Zsigmond, mint erdélyi fejede­lem, miután ezt a vallást igen könnyű­nek tartotta, hatalmát felhasználva, erő­szakkal terjesztette. Gyergyóalfa­lun szolgáló István katolikus pap, össze­szedte a magyar székelyeket, és megütközött János Zsigmond regulá­ris seregével, és győztek. Hogyan le­het egy katonai egységet, egy kikép­zett csapatot legyőzni, egy hirtelené­ben összegyűjtött csoporttal? A széke­lyek, a hegy – domb – erdő ismeretük mel­lett, hitükhöz hű emberek voltak, bíz­tak az „égiekben” és győztek. Ez a győzelem pünkösd előtti szombaton volt, ezért Csíksomlyón a búcsú is pün­kösd előtti szomba­ton van. A győ­zelem napja nem ekkor volt, hiszen pün­kösd napja változó ün­nep. Csík­som­lyón, a kegy­templom hét­köz­na­po­kon is látogatott. Folyamatosan jön­nek a hívek. Imádkoznak, majd fel­­ka­paszkodnak a Szűz­anyához ve­ze­tő lépcsőn, megérintik lábát, majd gon­do­la­ta­ikba merülve, men­nek to­vább.

Csíkszeredán van a Makovecz Imre által ter­­vezett templom. Világ­­szín­vonalú, talán egy templomhoz ki­csit túlzás. Kerek alakú templom, mely­nek kö­zépen kerekalakú oltár. A miséző pap háta mögött is sok ülőhely van.

A Gyilkos-tó

A Gyilkos-tó

A Gyilkos-tó (kép fent) nem marad­hat ki az útitervből, sem a Békás-szoros a tör­té­nelmi határon. Gyergyóújfalu, Haj­dó Ist­ván második plébá­ni­á­ja, az új Szent István templommal. Segesvár, Meggyes, Balázsfalva érintésével Gyu­la­­fehérvárra lehet ér­­kezni.

Somlai József ny. plébános

(folytatjuk)