Kedves Uramöcsém!
Előző levelemet elérzékenyedett sorokkal szakítám félbe. Ma is elpirulok bizony, ha arra a jelenetre gondolok, midőn Péterfia káplántestvérem testvéri figyelmeztetésben részesített. Világosan megmondta, hogy erkölcsi lejtőre csúsztam, fölnyitotta szememet, hogy lássam, mi van annak a lejtőnek végén. És mindezt nagy őszintesége mellett akkora szeretettel és szavaiból kiérezhető jóakarattal cselekedte, hogy lehetetlen volt előle szememet és szívemet elzárnom. Nagyon, de nagyon megszégyelltem magamat akkoron a nagyrecskei káplánszobában. Szégyenkedésemet észrevette Péterfia kollégám is és ilyen békésebb szavakkal folytatta az ügyem megkezdett „rendbe hozását”.
No de testvér, azért ne búsuljunk! Ha a hibát észrevettük és kijavítjuk, rendbe hoztuk a dolgot. Ne gondolja testvér, hogy én magára követ vetek gyarlóságáért. Tudom én azt, hogy a papnak nehéz a sora, mert ő sokakat taszít, noszogat és kérlel a jó útra, de ővele az elítélő kritikán kívül jóakaratúan alig foglalkozik valaki. Magával, testvér, most nem így történt. Kikerülünk valahogy ebből a hibából. Ígérje meg hát, testvér, hogy ezután az estéket együtt fogjuk tölteni, délelőtt, pedig tájára se megy annak a rosszemlékű „Kispipá”-nak.
Péterfia káplántestvéremnek szavai bensőségesek voltak, mert ő maga is megilletődött, nagy szégyenem láttára, de életem nagy fordulatát hozta létre. Kedves Uramöcsém, megvallom Önnek, azóta nem voltam én korcsmában társkeresés céljából. Azóta sem néztem én a pohárnak fenekére anélkül, hogy tisztán ne láttam volna, mi van ott.
Bizony mindezt egy szeretetteljes testvéri figyelmeztetésnek köszönhettem. Most így öreg fővel, elgondolom, hány fiatal oltártestvér életiránya haladna jobban az ég felé és vinné maga után hívei százait és ezreit, ha annakidején, valaki testvéri szeretettel figyelmeztette volna. Hosszú életutamon számtalanszor eszembe jutott annak a nagy, behemót embernek a szava. A pap, ha kikerül a papnevelő intézetből igen sokszor nevelő nélkül marad. A plébános mellé küldi őt a püspök és odaköti, mint jó kertész a gyenge fát az öreg karó mellé. A karó néha görcsös, és a fiatal fa is görcsös lehet. Máskor a plébános gondos pásztora ugyan az ő ezer és ezer hívőjének, de az ő pásztortársára ügyelni elfelejt. Sok jó plébánost ismertem, aki az elveszett báránya után ment, de káplánja tilosba vivő útját észre sem vette. Találkoztam nem egy olyannal is, aki észrevette ugyan, zsörtölődött is miatta, meg bánkódott is jobb óráiban, de azt az elvet vallotta, hogy nem gyerekkel van dolga, hát intézze maga lelkiismeretesen a sorsát.
Bizony, bizony, kedves Uramöcsém, a jóakaró és nem eldobó testvéri figyelmeztetésre nagy szüksége volna sok-sok paptestvérnek. De hát visszatérek életem további eseményeihez.
Úgy történt tovább a dolog, hogy Péterfia káplántestvérem beváltotta délelőtti ígéretét és este pipájával és dohányszitájával együtt jelent meg az ebédlőben. A két kis gyermek egyenesen hozzája szaladt és bizalmas szeretettel kezdték nézni a szokatlan szerszámokat. Pistának a dohányszita tetszett nagyon és rögvest ki is nevezte dobnak, de Péterfia káplántestvérem ilyetén alkalmazásába nem ment bele, hanem elhelyezte pipájával együtt az ebédlőkredenc tetejére. Könnyen megtehette, mert nemcsak szélességben volt terjedelmes alakja, hanem hosszúságát is ennek arányában engedélyezte a mindeneket fönntartó és nevelő Úristen.
A vacsora a legjobb hangulatban telt el. A társalgásban részt vett az egész család és Péterfia kollegám a legúribb ügyetlenséggel érdeklődött úgy a konyhai események, mint a gazdaságban történtek felől. Vacsora végeztével aztán a kettőnknek kiutalt borporcióból megmaradt három ujjnyival Péterfia testvérünk az apátúr sógora mellé telepedett és levevén szitáját a kredenc tetejétől, a pipájának gondos megtöltésébe kezdett. Az apátúr első pillantásra meghökkenéssel nézte Péterfia furcsának látszó letelepedését, de nem szólt és az asztalnál maradt. A beszélgetés a napi események megvitatásával kezdődött, régi történetek, viccek elbeszélésével folytatódott, végül pedig, akár hiszi Uramöcsém, akár nem, azzal végződött, hogy az apátúr saját káplánkorának élményeiből mondott el néhány történetet, amelyeket Péterfia kollégám érdeklődő kérdésekkel és gyönyörködő közbeszólásokkal jutalmazott.
Ettől kezdve a nagyrecskei plébánia lakói nem oszlottak két nagytáborra. Az apátúr családja és a két káplán nem néztek egymásra vasvillaszemekkel, hanem, ha egész nap külön-külön dolgoztak is, de az ebédlőben egy nagy egymást szerető és egymásnak legkisebb ügyei iránt is érdeklődő családdá simult össze.
A plébánia együttesében már csak egy idegen rész maradt még Pintes Gergő, kántor és irodaigazgató uram személyben. Péterfia kollegám agyafúrt találékonysága azonban az ő szívéhez is megtalálta az utat.
Az apátúr lelkének merész ostrommal való bevétele után következő héten egyik délben Péterfia kollegám papírosba takart két flaskóval tért haza. Föltámadt bennem régi lecsúszásom keserű emléke, másrészt pedig a fiatalember gúnya kezdett bennem ágaskodni, rácsaptam tehát kollegámra: no, testvér, hát most énnekem kell majd magát rendbe hozni. Hogy-hogy? Érdeklődött meghökkenve és kissé elpirulva társam. Hát úgy, hogy, úgy látszik, az alkoholizmus csuszamlós útjára kezd lépni. Ne is tagadja! Itt a bizonyíték, és kihúztam zsebéből a gondosan becsomagolt üvegeket. Dehogy, testvér ezek nem bizonyítékok! A szeretetnek a horgai ezek csupán, amelyeket majd Pintes Gergő urambátyámra vetünk ki.
Úgy látszik nem valami értelmes lehetett elbámult ábrázatom, mert Péterfia hangosan fölkacagott és sarkon fordulva ott hagyott. Nem sokára azonban a történetekből megismerhettem a káplántársam haditervét és élvezhettem győzelmét. Egy félóra múlva ugyanis bekocogott az ajtómon Péterfia és csak annyit mondott, hogy: gyerünk a plébánia irodájába.
Nem tudtam, mi a szándéka, mert hiszen a plébánia irodájába mi naponta csak kétszer jelentünk meg: az eligazítások átvételekor. De hát Pérterfia kollegámtól az utóbbi időben annyi rendkívüli dolgot láttam, hogy egy újabb rendkívüliségre lévén elkészülve szó nélkül követtem.
Péterfia kocogás nélkül fölnyitotta az iroda ajtaját és bedörgött a küszöbről. No, kántor uram, most már igazán elismerem, hogy kelmed többet ért a pincemesterséghez, mint a püspökség uradalmának valamennyi borpancsolója. Pintes Gergő uram zavartan és e szavakat láthatólag nem értve bámult kollegámra, aki azonban folytatta. Jöjjön csak kedves kántor uram, kóstolja meg azt a kotyvalékot, amelyet drága pénzen vettem a csemegeboltban. Pintes Gergő nem azért volt kántor, hogy hiányozzék onnét, ahol kóstolásról van szó, és ilyesmire adódik lehetőség. Felugrott a helyéről és pipáját, miként a pastoralista (püspök pásztorbot vivője) sanctus után a pásztorbotot a stallumra, gondosan lefektetvén az íróasztalára, dörgő hangon föladta a kérdést: hol van az a kóstolnivaló?
Két perc múlva Péterfia Pál szobájában voltunk mind a hárman és kezünkben egy-egy kis pohárral álltunk körül két fölbontott hét decis flaskát, amelynek vignettáján aranyos betűkkel állott: „X püspökség pincészete.” Alatta, pedig cikornyásan kirajzolva: „Édes furmint.” Péterfia vitte a szót: hát ebből látszik, hogy mit jelent a boroknak a kezelése. Drága pénzért vettem ezt a két flaskát, mert megáhítottam a vignetta után. De szeretném leharapni a fejemet, hogy így kidobtam a pénzemet! Mi ez a lőre ahhoz a borhoz képest, amit mi iszunk az asztalnál. Annak a bornak van zamatja, egyéni íze, csillogása, ami ebből a drága löttyből mind hiányzik. Hiába no, a borkezeléshez is érteni kell. Bizony nagy tudomány az, hagyta helyben Péterfia szavait Pintes Gergő uram. Föl is tettem magamban, folytatta Péterfia ügyesen kiszámított dicséretét, hogy kitanulom a pincemesterséget kigyelmednél, kántor uram. Pintes Gergő másodikat töltött a lőrének minősített folyadékból és mosolygósan egyezett bele: lehet róla szó.
De nem szaporítom a szót, kedves Uramöcsém, hanem csak a végét mondom el. Tíz perc múlva Pintes Gergő uram, dohányt kóstolandó, áthozta a plébánia irodájából pipáját Péterfia kollegám szobájába és fél óra múlva barátságos kézfogással hagyta el a kápláni szoba küszöbét e szavakkal: Szervusz öcsém! Péterfia pedig utána kiáltott: Viszontlátásra, kedves Gergő bátyám! Vagyis a kimért hivatalosság és „eligazítás” viszonyának helyébe egy kis figyelem és megbecsülő udvariasság árán a barátságos szeretet lépett a plébánia irodaigazgatója és a káplánszobák lakói közé is. És mindezt Péterfia testvérünknek tudatos és buzgó lélekostroma hozta létre.
Igaz, hogy a nagyrecskei plébánia boldog napsütésére aztán a nézeteltérés felhője is ráborult, de erről majd máskor ír kedves Uramöcsémnek barátja: az öreg plébános.
Dr. Czapik Gyula egri érsek írásából összeállította Somlai József ny. plébános