Nagyszombat

Feltámadt, Krisztus! Valóban!

Feltámadt, Krisztus! Valóban!

Az Úr még ezen a napon is a sírban nyugszik. Reggel kihelyezik az Oltáriszentséget a szentsírra, és egész nap lehet a szentsírt látogatni. Szentmise még ezen a napon sincs!
Este kezdődik a húsvéti vigília. A háború előtt éjfélkor kezdték a szertartást és hajnalban a feltámadási körmenettel fejeződött be.
A szertartás most is úgy kezdődik, hogy a pap és az asszisztencia csendben végigmegy a templomon egészen a főbejáratig. A templomban teljes sötétség van, sehol nem ég a villany, és a gyertyák sem égnek! Először tűzszentelés van, a pap megáldja az új tüzet, amiről meggyújtják a húsvéti gyertyát. Ezután csak a húsvéti gyertya fénye világítja be a sötét templomot, és a pap vagy diakónus háromszor, egyre magasabb hangon énekli be: – Krisztus világossága! A válasz: – Istennek legyen hála!
Közben a húsvéti gyertyáról mindenki meggyújtja a magával hozott gyertyákat is, így a templom lassan kezd kivilágosodni. Ezután a gyertyák fényében elhangzik a húsvéti örömének. Ezután olvasmányokat hallgathatunk meg, amik között zsoltárok hangzanak el. A zsoltárok után a pap egy könyörgést imádkozik. Ezután a diakónus vagy pedig a kántor rövid énekkel felkéri a szertartást végző papot, hogy énekelje be a glóriát. Miután elhangzik, a templomban fölkapcsolják a villanyokat, a harangok megkondulnak, a csengők is megszólalnak, és újra fényesen felzúg az orgona is, majd ismét elénekeljük a glóriát, ami után a szentmise már a szokott módon folytatódik. A szentlecke után újra felhangzik az ALLELUJA, amit hamvazószerda óta nem énekeltünk. Ezen a napon a hiszekegyet nem imádkozzuk el, mert a homília után keresztvízszentelés van, és keresztelést is lehet végezni. Ez a szertartás a mindenszentek litániával kezdődik, majd a víz megáldása, és utána közösen megújítjuk a keresztségi fogadalmat, majd a pap meghinti a híveket az új vízzel, közben énekeljük, hogy Uram Jézus légy velünk! (Ho 150, ÉE 200) Ezután a szentmise a felajánlással folytatódik, húsvéti énekekkel Örvendjetek angyalok (Ho 85), Krisztus virágunk (Ho 89).
A szentmise után felnyitják a szentsírt (ÉE 840), és ünnepélyes diadallal megyünk ki a feltámadási körmenetre, mely alatt húsvéti énekeket éneklünk, de engedélyezettek az oltáriszentségi énekek is, pl. Eu­charisztikus himnusz (Ho 280B). A templomba visszatérve, énekeljük: Mennynek Királyné asszonya (Ho 205), majd a legvégén a Pápai himnuszt (Ho 275) és a Magyar himnuszt (Ho 306) és utána Örvendetes napunk támadt (Ho 90).

Tomecz Róbert kántor