Megszentelt élet éve – 2015
Az év mottója:
Vita consecrata in Ecclesia hodie Evangelium, Prophetia, Spes
Megszentelt élet a mai egyházban Evangélium, prófécia, remény
Ebből az alkalomból felkerestük a váci egyházmegyében tevékenykedő szerzetes közösségeket és érdeklődtünk: Hogyan élnek a 21. században? Mi módon kapcsolódnak bele az egyház életébe? Az érdeklődő hívek, hogyan ismerhetik meg az szerzetesek rejtett életét?
A szerzetesek évében a ferences Pió testvérrel a mátraverebélyi ferencesekről beszélgettünk.
Mi a közösség/rend hivatása, karizmája?
Szent Ferenc rendjének karizmája sokoldalú. Ferenc, regulájában nem szabta meg, hogy testvérei pontosan mit is csináljanak. Sokkal inkább a lelkületet próbálta megfogalmazni: a testvérek kövessék a mi Urunk Jézus Krisztus nyomdokait, az Evangélium szerint. Fontos szempont még a közösségi élet, a kicsiny-lét és a szegénység.
Rendünk ma Magyarországon sok mindent tesz a társadalom érdekében és az evangelizáció jegyében. Tartományunknak több plébániája van, nagy lelki élettel. Sokan (vidékről is) felkeresik a testvéreket, hogy szentgyónásukat elvégezzék. Ez különösen is igaz nemzeti kegyhelyünkre, Mátraverebély-Szentkútra. Jelentős részt vállalunk továbbá a nevelésben-oktatásban (iskolák, kollégiumok), a kulturális örökség megőrzésében és megismertetésében (pl. látogató-barát kolostor Szegeden), a testvérek a világi munkatársak közreműködésével szegényeket, betegeket, időseket, fogyatékkal élőket, rászoruló családokat, hajléktalanokat segítenek.
Mióta élnek Magyarországon?
Az első testvérek valószínűleg már Szent Ferenc életében, de legkésőbb halála után két évvel, 1228-ban megérkeztek hazánkba. Gyors elterjedésüknek köszönhetően 1233-ban létrejött az esztergomi Kusztódia. Azóta folyamatos a jelenlét. Még a török idők és a kommunizmus alatt is megmaradhattak testvéreink, igaz korlátozottan.
Jelenleg hogyan és hol lehet kapcsolatot találni a közösség tagjaival?
Leginkább kolostorainkban. Összesen 14 közössége van a tartománynak. Reggeli és esti zsolozsmáink mindenütt nyilvánosak.
Részt veszünk a nagyobb ifjúsági találkozókon is, mint amilyen például a nagymarosi. Augusztus 14-20. között pedig minden évben megszervezzük a gyalogos zarándoklatunkat, amely Esztergomból indul és Szentkútra érkezik. További információkat közösségeinkről a ferencesek.hu weboldalon találhatnak.
Milyen nyilvános rendezvényeik vannak?
A fentebb említett zarándoklaton kívül nagyobb méretű és kifejezetten tartományi rendezvényünk nincsen. Helyi szinten viszont annál több van. Plébániánkon sok közösségi dolgot szerveznek a testvérek a hívek részére, ugyanígy iskoláinkban. Évente egyszer pedig szervezünk egy nagyobb jótékonysági koncertet. Érdeklődők részére pedig általában tavasszal szoktunk tartani egy nyílt napot, ami jó lehetőség, hogy bepillantást kaphassanak egy-egy közösségünk életébe.
Köszönöm a beszélgetést!
L.T.I.
Kép: Ferencesek