Megszentelt élet éve – 2015
Az év mottója:
Vita consecrata in Ecclesia hodie Evangelium, Prophetia, Spes
Megszentelt élet a mai egyházban Evangélium, prófécia, remény
Ebből az alkalomból felkerestük a váci egyházmegyében tevékenykedő szerzetes közösségeket és érdeklődtünk: Hogyan élnek a 21. században? Mi módon kapcsolódnak bele az egyház életébe? Az érdeklődő hívek, hogyan ismerhetik meg az szerzetesek rejtett életét?
A szerzetesek évében Kovács Katalin FMA nővérrel a Don Bosco Nővérekről beszélgettünk.
Kérem, mutassa be a Don Bosco Nővéreket!
Szerzetes közösségünket, a rendalapító Bosco Szent Jánosról, leginkább Don Bosco Nővérek rendjének ismeri a világ. Az Ifjúság Atyja és Tanítómestere egy csöppnyi piemonti falucskában, Mornesében találkozott néhány lánnyal, akik éppen olyan lelkülettel nevelték a leányifjúságot, miként ő végezte áldásos munkáját a kallódó torinói fiúk között. Mazzarello Szent Mária Dominika és társai 1872-ben tették le első fogadalmukat.
Minek a rövidítése az FMA?
Az új női közösségnek, Don Bosco, mivel egész életében érezte Mária anyai gondoskodó szeretetét, hálája jeleként, a Segítő Szűz Mária Leányai nevet adta, melynek olasz megfelelőjéből – Figlie di Maria Ausiliatrice – származik a rendünk rövidítése az FMA.
Valóban a Don Bosco Nővérek a legnépesebb női rend?
Igen, így van, ugyanis a Föld öt kontinensén, 95 országban mintegy 13000 szalézi nővér él.
Magyarországon mióta vannak jelen? Hol lehet találkozni a nővérekkel?
Hazánkba 1937. szeptember 8-án érkeztek először a szalézi nővérek. Az 1990-es újraindulás óta, Magyarországon 3 helyen élünk. Budapesten, Egerben, a Váci Egyházmegyében pedig Mogyoródon, mely ház 1992. december 8-án nyílt meg.
Hogyan foglalkoznak a fiatalokkal a mogyoródi házukban?
A nővérek egyből elkezdték az Oratóriumot, tehát különböző foglalkozásokra hívták meg a gyerekeket, fiatalokat. Jelenleg is tanévközben, heti rendszerességgel közel száz gyermeket várunk a lelkes animátorokkal (önkéntes fiatalok) együtt a különböző tevékenységekre: tanulószoba, gitár, foci, kosárlabda, kreatív csajok klubja, színjátszó kör, modern tánc és szombat délután a játékos oratóriumi foglalkozás. A nyári szünet 1 hónapjában, 200 gyermeket fogadunk napközis tábor jelleggel.
1993 óta a Boldog Laura Vicuna Római Katolikus Óvodában Don Bosco megelőző pedagógiai módszerét alkalmazva 3 csoportban, 70 gyermeket nevelünk. Don Bosco szándéka szerint a letelepedés után hamarosan megszerveztük a szalézi munkatársi csoportot, jelenleg 26, családban élő felnőtt imádkozik és tevékenykedik a fiatalokért a szalézi lelkiség szerint.
Nagyközségünk általános és középiskolás gyermekeinek a hitoktatását a nővérek végzik, azontúl a plébánia liturgikus életébe is aktívan bekapcsolódunk. A Váci Egyházmegye ifjúság pasztorációs munkájában is tevékenykedünk, lelki napokat tartunk lányoknak, és a környező iskolákban, plébániákon, s részt veszünk a „Kovászoló”, az Egyházmegyei Ifjúság Vezetőképzőben is.
2009-től a házfőnöknő Costabile Carolina nővér, aki Beatrice, Margaret és Kati nővérrel együtt azon tevékenykednek, hogy a fiatalok rajtuk keresztül megtapasztalhassák a Jó Pásztor szeretetét.
Aki szeretné mélyebben megismerni a közösség tevékenységét, életét hol talál információt?
A legegyszerűbben az internet segítségével: látogasson, a el a www.donbosconoverek.hu oldalra. Személyes kapcsolat felvételre pedig a donbosconoverekhaza <kukac> gmail.com címen keresztül van lehetőség.
Köszönöm a beszélgetést!
L.T.I.
Kép: Don Bosco Nővérek